גבי פרידמן בלוג רפואה טבעית

פצעים במפשעה

פצעים במפשעה

פצעים במפשעה: תופעה מטרידה ודרכי ההתמודדות

פצעים במפשעה, המכונים גם פריחה במפשעה, הם תופעה שכיחה ומטרידה הגורמת לאי נוחות רבה, גירוד עז ולעתים אף כאב. אזור המפשעה, הכולל את החלק העליון של הירכיים הפנימיות, מפגש הירכיים והמפשעה, הוא אזור חם ולח, ולכן מועד להתפתחות פצעים מסוגים שונים.

מהם פצעים במפשעה?

פצעים במפשעה יכולים להתבטא באופנים שונים, החל מאדמומיות קלה וכלה בשלפוחיות ובפצעים פתוחים. לעתים הפצעים מלווים בהפרשות, ריח לא נעים וקושי בהליכה ובתנועה. חשוב להבין כי פצעים במפשעה אינם מחלה בפני עצמה, אלא סימפטום לבעיה אחרת, ולכן חשוב לאבחן את הגורם לפצעים ולתת לו מענה.

סיבות שכיחות לפצעים במפשעה

 • פטרת המפשעה (Tinea cruris): זיהום פטרייתי נפוץ הגורם לפריחה אדומה, עגולה ומגרדת במפשעה. הפטרת משגשגת בסביבה חמה ולחה, ולכן נפוצה בקרב ספורטאים ואנשים המתגוררים באקלים חם.
 • שפשפת (Intertrigo): דלקת עור הנגרמת מחיכוך בין קפלי העור, במיוחד באזור המפשעה. השפשפת נפוצה בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או הזעה מוגברת.
 • זיהומים חיידקיים: חיידקים כמו סטפילוקוקוס וא. קולי יכולים לחדור לעור הפגוע ולגרום לזיהום, המתבטא בפצעים מוגלתיים וכואבים.
 • אקזמה: מחלת עור דלקתית הגורמת ליובש, אדמומיות וגירוד עז. האקזמה יכולה להופיע גם באזור המפשעה, במיוחד אצל אנשים בעלי נטייה גנטית למחלה.
 • פסוריאזיס: מחלת עור כרונית המתבטאת בנגעים אדומים ומכוסי קשקשת. הפסוריאזיס יכול להופיע גם באזור המפשעה, ולגרום לפצעים כואבים ומגרדים.
 • תגובה אלרגית: מגע עם חומרים אלרגניים, כמו סבון, דטרגנט או בושם, יכול לגרום לתגובה אלרגית המתבטאת בפריחה, גירוד ונפיחות באזור המפשעה.

טיפול בפצעים במפשעה

הטיפול בפצעים במפשעה תלוי בגורם לבעיה. במקרה של פטרת המפשעה, הטיפול כולל משחות אנטי-פטרייתיות ותרופות נגד פטריות. במקרה של שפשפת, הטיפול כולל שמירה על היגיינה, ייבוש האזור ושימוש במשחות המפחיתות חיכוך. במקרה של זיהום חיידקי, הטיפול כולל אנטיביוטיקה ומשחות אנטיביוטיות. במקרה של אקזמה ופסוריאזיס, הטיפול כולל משחות סטרואידיות ומשחות המפחיתות דלקת. במקרה של תגובה אלרגית, הטיפול כולל הימנעות מהחומר האלרגני ושימוש במשחות אנטי-היסטמיניות.

מניעת פצעים במפשעה

 • שמירה על היגיינה: רחצה יומית במים וסבון, ייבוש יסודי של האזור ולבישת בגדים נקיים.
 • הימנעות מחיכוך: לבישת בגדים רפויים ונושמים, שימוש באבקת טלק או משחות המפחיתות חיכוך.
 • שמירה על משקל תקין: עודף משקל מגביר את הסיכון לשפשפת ולזיהומים במפשעה.
 • הימנעות מחומרים אלרגניים: שימוש בסבונים ודטרגנטים עדינים, הימנעות מבשמים וחומרים ריחניים באזור המפשעה.
 • טיפול מיידי בפצעים: מריחת משחות אנטי-פטרייתיות או אנטיביוטיות על פצעים חדשים, כדי למנוע התפתחות זיהום.

שאלות ותשובות נפוצות

האם פצעים במפשעה מדבקים? תלוי בסיבה לפצעים. פטרת המפשעה מדבקת במגע, בעוד ששפשפת וזיהומים חיידקיים אינם מדבקים.

האם ניתן לטפל בפצעים במפשעה בבית? במקרים קלים ניתן לטפל בפצעים בבית באמצעות משחות ללא מרשם. במקרים חמורים או אם הפצעים אינם חולפים, יש לפנות לרופא עור.

האם פצעים במפשעה מסוכנים? ברוב המקרים, פצעים במפשעה אינם מסוכנים וניתנים לטיפול. עם זאת, במקרים נדירים, זיהום חיידקי עלול להתפשט ולגרום לסיבוכים.

האם ניתן למנוע פצעים במפשעה? כן, ניתן להפחית את הסיכון לפצעים במפשעה על ידי שמירה על היגיינה, הימנעות מחיכוך ושמירה על משקל תקין.

לסיכום, פצעים במפשעה הם תופעה שכיחה ומטרידה, אך ניתנת לטיפול ומניעה. שמירה על היגיינה, הימנעות מחיכוך וטיפול מיידי בפצעים חדשים יכולים לסייע במניעת התפתחות פצעים והישנותם. במידה והפצעים אינם חולפים או מחמירים, יש לפנות לרופא עור לאבחון וטיפול מתאים.

תוכן עניינים